| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 1 200 |
| Rated power, kVA | 1 600 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Rated voltage, V | 380V |
| Engine model | 4012-46TAG2A |
| Alternator model | HYF-1600 |
| Bore * stroke, mm | 160x190 |
| Fuel consumption, g/kW/h | 212 |
| Generator type | closed |
| Engine manufacturer | Perkins |
| Oil capacity, l | 177 |
| Compression ratio | 13.6:1 |
| Producer | XINHONGYUAN |
| Dimensions, mm | 4900x1870x2350 |
| Model | XHYP-1200GF |
| Country of Origin | China |
| Warranty, months | 12 months but not more than 1000 motor hours |
| Weight, kg | 11850 (open) |
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 1 200 |
| Rated power, kVA | 1 600 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Rated voltage, V | 380V |
| Engine model | 4012-46TAG2A |
| Alternator model | HYF-1600 |
| Bore * stroke, mm | 160x190 |
| Fuel consumption, g/kW/h | 212 |
| Generator type | closed |
| Engine manufacturer | Perkins |
| Oil capacity, l | 177 |
| Compression ratio | 13.6:1 |
| Producer | XINHONGYUAN |
| Dimensions, mm | 4900x1870x2350 |
| Model | XHYP-1200GF |
| Country of Origin | China |
| Warranty, months | 12 months but not more than 1000 motor hours |
| Weight, kg | 11850 (open) |
Download instructions, catalog for Industrial diesel generator XHYP-1200GF with ATS, engine Perkins 1600kVA, 1200kW, 380V/50HZ closed type