| Producer | BTS Engineering |
| Shaft diameter | 12 |
| Rubber type | EPDM |
| Material of metal part | 304 |
| Stationary and rotating face | CAR/CER |
| Pressure | 0,4 MPa |
| Operating temperature | -20°C + 80°C |
| Seal type | R-156 |
| Rotation velocity | 10 m/s |
| Application | WILO |
| Gross weight, kg | 0.25 |
| Length of transport packing, cm | 8 |
| Width of transport packing, cm | 8 |
| Height of transport packing, cm | 10 |
| Producer | BTS Engineering |
| Shaft diameter | 12 |
| Rubber type | EPDM |
| Material of metal part | 304 |
| Stationary and rotating face | CAR/CER |
| Pressure | 0,4 MPa |
| Operating temperature | -20°C + 80°C |
| Seal type | R-156 |
| Rotation velocity | 10 m/s |
| Application | WILO |
| Gross weight, kg | 0.25 |
| Length of transport packing, cm | 8 |
| Width of transport packing, cm | 8 |
| Height of transport packing, cm | 10 |
Download instructions, catalog for Mechanical seals for pumps R-156 12, CAR/CER, EPDM, 304