| Producer | BTS Engineering |
| Shaft diameter | 16 |
| Rubber type | EPDM |
| Material of metal part | 304 |
| Stationary and rotating face | SIC/SIC |
| Pressure | 1.0 MPa |
| Operating temperature | -20°C +180°C |
| Seal type | R-M3N |
| Type of conta-ring | G13 |
| Rotation velocity | 15 m/s |
| Application | Inox (CSF Inox), SLW, Pumpenbau Schaffhausen AG (SIHI), Simaco, BSHM, MMR, Sieva, Flowserve (SIHI), Pedrollo, Calpeda, Ebara, LOWARA, ALLWEILER, KSB, Hydro-Vacuum S.A., KM, Pentax, ERDURO |
| Analogue for | Hermetica М211К, US SEAL VGME-3, Roten 2E, Roten L4B, US SEAL VGME-1, US SEAL VGME-2, Hecker HN 430N, Vulcan 8.DIN, Flowserve 38, Flowserve 38D, Flowserve 39, Flowserve CRO, Latty T800, AESSEAL T01D, AESSEAL T02, LIDERING LS18/ LS19, Vulcan 8, Burgmann M3N, Anga A3, Burgmann M32, AESSEAL T01 |
| Gross weight, kg | 0.25 |
| Length of transport packing, cm | 8 |
| Width of transport packing, cm | 8 |
| Height of transport packing, cm | 10 |
| Producer | BTS Engineering |
| Shaft diameter | 16 |
| Rubber type | EPDM |
| Material of metal part | 304 |
| Stationary and rotating face | SIC/SIC |
| Pressure | 1.0 MPa |
| Operating temperature | -20°C +180°C |
| Seal type | R-M3N |
| Type of conta-ring | G13 |
| Rotation velocity | 15 m/s |
| Application | Inox (CSF Inox), SLW, Pumpenbau Schaffhausen AG (SIHI), Simaco, BSHM, MMR, Sieva, Flowserve (SIHI), Pedrollo, Calpeda, Ebara, LOWARA, ALLWEILER, KSB, Hydro-Vacuum S.A., KM, Pentax, ERDURO |
| Analogue for | Hermetica М211К, US SEAL VGME-3, Roten 2E, Roten L4B, US SEAL VGME-1, US SEAL VGME-2, Hecker HN 430N, Vulcan 8.DIN, Flowserve 38, Flowserve 38D, Flowserve 39, Flowserve CRO, Latty T800, AESSEAL T01D, AESSEAL T02, LIDERING LS18/ LS19, Vulcan 8, Burgmann M3N, Anga A3, Burgmann M32, AESSEAL T01 |
| Gross weight, kg | 0.25 |
| Length of transport packing, cm | 8 |
| Width of transport packing, cm | 8 |
| Height of transport packing, cm | 10 |
Download instructions, catalog for Mechanical seal R-M3N 16, SIC/SIC, EPDM, 304, G13