| Temperature (min), °C | -20 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 63 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 3" |
| Output pipe diameter | 3" |
| Noise level ,dB | 82 |
| Explosion protection | Yes |
| ATEX standard | II 3/3 G Ex h IIB T4 Gc; II 3 D Ex h IIIB T135°C Dc X |
| Max.flow rate, m3/h | 63 |
| Max. head, m | 80 |
| Max.temperature, C | 95 |
| Material of flow channel | AL |
| Dimensions, mm | 710x417x940 |
| Max.viscosity, cPs | 55 000 |
| Max.air pressure, bar | 8 |
| Flow rate, l/min | 1050 |
| Max.diameter of solid inclusions, mm | 12 |
| Model | PHOENIX 1000 |
| Diametr of the product line | 3" |
| Diameter of the pneumatic mainline | 3/4" |
| Material of ball valves | AISI stainless steel |
| Diaphragm material at air side | SANTOPRENE |
| Material of valve seat | AISI stainless steel |
| Dry suction height, m | 5 |
| Suction capacity (NPSH), m | 9,8 |
| Serial number of the pump | PHOENIX |
| Country of Origin | Italy |
| PumpType | membrane pneumatic |
| Drive Type | pneumatic |
| Availability of spare parts | Yes |
| Warranty, months | 12 |
| Application | ammonia, paints, viscous liquids, ash, varnish, butane, clays, nitric acid, acetic acid, alkalis, oleum, slip, formalin, phosphates, saturated amine, urea, carbonate, kaolin suspension, slag, phenol, alcohol, reverse osmosis systems, sulfur, hydrogen, peroxide, ethers, ethylene, phosphoric acid |
| Analogue for | DOSITEC, AlphaDynamic Ruby, AGRAL DDE-600, AGRAL DDE-300, AGRAL DDE-160, Injecta, Seko, Debem SANIBOXER, PRODOSE, Milwaukee, Debem FOODBOXER, Astralpool, Sera, MILTON ROY, Graco Husky, WILDEN, AquaViva, Debem BOXER, DEPA М, DEPA РМ (Р), DUOTEK FOOD, DELLMECO DMCX, DEPA DB, DELLMECO DM, YAMADA NDP, Duotek AF Zone 2 Atex, DUOTEK SANI, AGRAL DDE-100, AGRAL DDE-60, AGRAL DDE-030, DEPA L, ProMinent, Grundfos, Emec, AQUA, FWT, Jesco Pump |
| Weight, kg | 53,5 |
| Temperature (min), °C | -20 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 63 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 3" |
| Output pipe diameter | 3" |
| Noise level ,dB | 82 |
| Explosion protection | Yes |
| ATEX standard | II 3/3 G Ex h IIB T4 Gc; II 3 D Ex h IIIB T135°C Dc X |
| Max.flow rate, m3/h | 63 |
| Max. head, m | 80 |
| Max.temperature, C | 95 |
| Material of flow channel | AL |
| Dimensions, mm | 710x417x940 |
| Max.viscosity, cPs | 55 000 |
| Max.air pressure, bar | 8 |
| Flow rate, l/min | 1050 |
| Max.diameter of solid inclusions, mm | 12 |
| Model | PHOENIX 1000 |
| Diametr of the product line | 3" |
| Diameter of the pneumatic mainline | 3/4" |
| Material of ball valves | AISI stainless steel |
| Diaphragm material at air side | SANTOPRENE |
| Material of valve seat | AISI stainless steel |
| Dry suction height, m | 5 |
| Suction capacity (NPSH), m | 9,8 |
| Serial number of the pump | PHOENIX |
| Country of Origin | Italy |
| PumpType | membrane pneumatic |
| Drive Type | pneumatic |
| Availability of spare parts | Yes |
| Warranty, months | 12 |
| Application | ammonia, paints, viscous liquids, ash, varnish, butane, clays, nitric acid, acetic acid, alkalis, oleum, slip, formalin, phosphates, saturated amine, urea, carbonate, kaolin suspension, slag, phenol, alcohol, reverse osmosis systems, sulfur, hydrogen, peroxide, ethers, ethylene, phosphoric acid |
| Analogue for | DOSITEC, AlphaDynamic Ruby, AGRAL DDE-600, AGRAL DDE-300, AGRAL DDE-160, Injecta, Seko, Debem SANIBOXER, PRODOSE, Milwaukee, Debem FOODBOXER, Astralpool, Sera, MILTON ROY, Graco Husky, WILDEN, AquaViva, Debem BOXER, DEPA М, DEPA РМ (Р), DUOTEK FOOD, DELLMECO DMCX, DEPA DB, DELLMECO DM, YAMADA NDP, Duotek AF Zone 2 Atex, DUOTEK SANI, AGRAL DDE-100, AGRAL DDE-60, AGRAL DDE-030, DEPA L, ProMinent, Grundfos, Emec, AQUA, FWT, Jesco Pump |
| Weight, kg | 53,5 |
Download instructions, catalog for Diaphragm pump for glue PHOENIX P1000 ALU SANTOPRENE, 1050 l/min