| Stationary and rotating face | CAR/CER |
| Material of metal part | AISI 304 stainless steel |
| Shaft diameter | 1" |
| Outer diameter of the fixed ring, mm | 41,28 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pressure | 1.0 MPa |
| Operating temperature | -30°C +180°C |
| Seal type | R-16 |
| Rotation velocity | 10 m/s |
| Rubber type | EPDM |
| Application | Max-E-Glas, Jacuzzi Magnum, Pentair Pac fab Hydropump, Astral 2000, Hayward Super Pump, Pentair Swimmey, American Products Americana, Marlow Argonaut, Mardur, Sta-Rite, Onga |
| Analogue for | Roten 16, Vulcan 60, Sterling 216, Sterling 217, Sealol 6, Burgmann BT-PNT, AESSEAL B04, AESSEAL B04U, John Crane 6, LIDERING LRB02, Flowserve 16, Vulcan 65, PacType 16, US SEAL A |
| Gross weight, kg | 0.1 |
| Length of transport packing, cm | 6,5 |
| Width of transport packing, cm | 6,5 |
| Height of transport packing, cm | 6 |
| Stationary and rotating face | CAR/CER |
| Material of metal part | AISI 304 stainless steel |
| Shaft diameter | 1" |
| Outer diameter of the fixed ring, mm | 41,28 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pressure | 1.0 MPa |
| Operating temperature | -30°C +180°C |
| Seal type | R-16 |
| Rotation velocity | 10 m/s |
| Rubber type | EPDM |
| Application | Max-E-Glas, Jacuzzi Magnum, Pentair Pac fab Hydropump, Astral 2000, Hayward Super Pump, Pentair Swimmey, American Products Americana, Marlow Argonaut, Mardur, Sta-Rite, Onga |
| Analogue for | Roten 16, Vulcan 60, Sterling 216, Sterling 217, Sealol 6, Burgmann BT-PNT, AESSEAL B04, AESSEAL B04U, John Crane 6, LIDERING LRB02, Flowserve 16, Vulcan 65, PacType 16, US SEAL A |
| Gross weight, kg | 0.1 |
| Length of transport packing, cm | 6,5 |
| Width of transport packing, cm | 6,5 |
| Height of transport packing, cm | 6 |
Download instructions, catalog for Mechanical seal R-16 1 inch type BURGMANN BT-PNT, AESSEAL B04, B04U, ROTEN 16, STERLING 216, 217 in materials CAR/CER, EPDM, 304