| Producer | BTS Engineering |
| Shaft diameter | 1 |
| Rubber type | EPDM |
| Material of metal part | 304 |
| Stationary and rotating face | CAR/SIC |
| Pressure | 1.0 MPa |
| Operating temperature | -30°C +180°C |
| Seal type | R-16 |
| Rotation velocity | 10 m/s |
| Application | Sta-Rite, Onga, Mardur, Marlow Argonaut, Max-E-Glas, Jacuzzi Magnum, Pentair Pac fab Hydropump, Astral 2000, Hayward Super Pump, Pentair Swimmey, American Products Americana |
| Analogue for | LIDERING LRB02, Flowserve 16, US SEAL A, PacType 16, Vulcan 65, Roten 16, Sterling 216, Sterling 217, Sealol 6, Burgmann BT-PNT, AESSEAL B04, AESSEAL B04U, Vulcan 60, John Crane 6 |
| Gross weight, kg | 0.25 |
| Length of transport packing, cm | 8 |
| Width of transport packing, cm | 8 |
| Height of transport packing, cm | 10 |
| Producer | BTS Engineering |
| Shaft diameter | 1 |
| Rubber type | EPDM |
| Material of metal part | 304 |
| Stationary and rotating face | CAR/SIC |
| Pressure | 1.0 MPa |
| Operating temperature | -30°C +180°C |
| Seal type | R-16 |
| Rotation velocity | 10 m/s |
| Application | Sta-Rite, Onga, Mardur, Marlow Argonaut, Max-E-Glas, Jacuzzi Magnum, Pentair Pac fab Hydropump, Astral 2000, Hayward Super Pump, Pentair Swimmey, American Products Americana |
| Analogue for | LIDERING LRB02, Flowserve 16, US SEAL A, PacType 16, Vulcan 65, Roten 16, Sterling 216, Sterling 217, Sealol 6, Burgmann BT-PNT, AESSEAL B04, AESSEAL B04U, Vulcan 60, John Crane 6 |
| Gross weight, kg | 0.25 |
| Length of transport packing, cm | 8 |
| Width of transport packing, cm | 8 |
| Height of transport packing, cm | 10 |
Download instructions, catalog for Mechanical Seal R-16 1, CAR/SIC, EPDM, 304