| Stationary and rotating face | SS/CAR |
| Material of metal part | AISI 304 stainless steel |
| Shaft diameter | 12 |
| Outer diameter of the fixed ring, mm | 21,6 |
| Type of conta-ring | G4 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pressure | 1.0 MPa |
| Operating temperature | -20°C +180°C |
| Seal type | R-M3N |
| Rotation velocity | 15 m/s |
| Rubber type | VITON |
| Application | Simaco, BSHM, MMR, Sieva, SLW, Inox (CSF Inox), Pumpenbau Schaffhausen AG (SIHI), Flowserve (SIHI), Pedrollo, Calpeda, Ebara, LOWARA, ALLWEILER, KSB, Hydro-Vacuum S.A., KM, Pentax, ERDURO |
| Analogue for | LIDERING LS18/ LS19, Flowserve 38D, Flowserve 39, Flowserve CRO, Latty T800, AESSEAL T01D, AESSEAL T02, Vulcan 8, Vulcan 8.DIN, Roten L4B, Roten 2E, Burgmann M3N, Hecker HN 430N, Burgmann M32, AESSEAL T01, Anga A3, Hermetica М211К, Flowserve 38, US SEAL VGME-3, US SEAL VGME-2, US SEAL VGME-1 |
| Gross weight, kg | 0.1 |
| Length of transport packing, cm | 5,5 |
| Width of transport packing, cm | 5 |
| Height of transport packing, cm | 5 |
| Stationary and rotating face | SS/CAR |
| Material of metal part | AISI 304 stainless steel |
| Shaft diameter | 12 |
| Outer diameter of the fixed ring, mm | 21,6 |
| Type of conta-ring | G4 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pressure | 1.0 MPa |
| Operating temperature | -20°C +180°C |
| Seal type | R-M3N |
| Rotation velocity | 15 m/s |
| Rubber type | VITON |
| Application | Simaco, BSHM, MMR, Sieva, SLW, Inox (CSF Inox), Pumpenbau Schaffhausen AG (SIHI), Flowserve (SIHI), Pedrollo, Calpeda, Ebara, LOWARA, ALLWEILER, KSB, Hydro-Vacuum S.A., KM, Pentax, ERDURO |
| Analogue for | LIDERING LS18/ LS19, Flowserve 38D, Flowserve 39, Flowserve CRO, Latty T800, AESSEAL T01D, AESSEAL T02, Vulcan 8, Vulcan 8.DIN, Roten L4B, Roten 2E, Burgmann M3N, Hecker HN 430N, Burgmann M32, AESSEAL T01, Anga A3, Hermetica М211К, Flowserve 38, US SEAL VGME-3, US SEAL VGME-2, US SEAL VGME-1 |
| Gross weight, kg | 0.1 |
| Length of transport packing, cm | 5,5 |
| Width of transport packing, cm | 5 |
| Height of transport packing, cm | 5 |
Download instructions, catalog for Mechanical seal for pump R-M3N 12, SS/CAR, VITON, 304, G4