| Stationary and rotating face | SIC/SIC |
| Material of metal part | AISI 304 stainless steel |
| Shaft diameter | 68 |
| Outer diameter of the fixed ring, mm | 91,5 |
| Type of conta-ring | G13 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pressure | 1.0 MPa |
| Operating temperature | -20°C +180°C |
| Seal type | R-M3N |
| Rotation velocity | 15 m/s |
| Rubber type | EPDM |
| Application | Pumpenbau Schaffhausen AG (SIHI), Simaco, BSHM, MMR, Sieva, SLW, Inox (CSF Inox), Flowserve (SIHI), Pedrollo, Calpeda, Ebara, LOWARA, ALLWEILER, KSB, Hydro-Vacuum S.A., KM, Pentax, ERDURO |
| Analogue for | Burgmann M3N, Flowserve 39, Flowserve CRO, Latty T800, AESSEAL T01D, AESSEAL T02, Vulcan 8, Vulcan 8.DIN, Roten L4B, Roten 2E, LIDERING LS18/ LS19, Burgmann M32, Flowserve 38, AESSEAL T01, Anga A3, Hermetica М211К, Flowserve 38D, Hecker HN 430N, US SEAL VGME-3, US SEAL VGME-1, US SEAL VGME-2 |
| Gross weight, kg | 0.4 |
| Length of transport packing, cm | 9,5 |
| Width of transport packing, cm | 9,5 |
| Height of transport packing, cm | 6,5 |
| Stationary and rotating face | SIC/SIC |
| Material of metal part | AISI 304 stainless steel |
| Shaft diameter | 68 |
| Outer diameter of the fixed ring, mm | 91,5 |
| Type of conta-ring | G13 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pressure | 1.0 MPa |
| Operating temperature | -20°C +180°C |
| Seal type | R-M3N |
| Rotation velocity | 15 m/s |
| Rubber type | EPDM |
| Application | Pumpenbau Schaffhausen AG (SIHI), Simaco, BSHM, MMR, Sieva, SLW, Inox (CSF Inox), Flowserve (SIHI), Pedrollo, Calpeda, Ebara, LOWARA, ALLWEILER, KSB, Hydro-Vacuum S.A., KM, Pentax, ERDURO |
| Analogue for | Burgmann M3N, Flowserve 39, Flowserve CRO, Latty T800, AESSEAL T01D, AESSEAL T02, Vulcan 8, Vulcan 8.DIN, Roten L4B, Roten 2E, LIDERING LS18/ LS19, Burgmann M32, Flowserve 38, AESSEAL T01, Anga A3, Hermetica М211К, Flowserve 38D, Hecker HN 430N, US SEAL VGME-3, US SEAL VGME-1, US SEAL VGME-2 |
| Gross weight, kg | 0.4 |
| Length of transport packing, cm | 9,5 |
| Width of transport packing, cm | 9,5 |
| Height of transport packing, cm | 6,5 |
Download instructions, catalog for Mechanical seal for pump R-M3N 68, SIC/SIC, EPDM, 304, G13