| Temperature (min), °C | -20 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 3.9 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 1/2" |
| Output pipe diameter | 1/2" |
| Noise level ,dB | 72 |
| Explosion protection | Yes |
| ATEX standard | II 3/3 G Ex h IIC T4 Gc; II 3 D Ex h IIIB T135°C Dc X |
| Max.flow rate, m3/h | 3.9 |
| Max. head, m | 80 |
| Max.temperature, C | 95 |
| Dimensions, mm | 234x165x245 |
| Max.viscosity, cPs | 20 000 |
| Max.air pressure, bar | 8 |
| Flow rate, l/min | 65 |
| Max.diameter of solid inclusions, mm | 3,5 |
| Housing material | ALU |
| Model | PHOENIX 60 |
| Diametr of the product line | 1/2" |
| Diameter of the pneumatic mainline | 1/4" |
| Material of O-ring | EPDM |
| Material of ball valves | AISI stainless steel |
| Diaphragm material at air side | EPDM |
| Material of valve seat | PE |
| Dry suction height, m | 5 |
| Suction capacity (NPSH), m | 9,8 |
| Serial number of the pump | PHOENIX |
| Country of Origin | Italy |
| PumpType | membrane pneumatic |
| Drive Type | pneumatic |
| Availability of spare parts | Yes |
| Warranty, months | 12 |
| Application | ammonia, paints, viscous liquids, ash, varnish, butane, clays, nitric acid, acetic acid, alkalis, oleum, slip, formalin, reverse osmosis systems, saturated amine, urea, carbonate, kaolin suspension, slag, phenol, alcohol, phosphates, sulfur, hydrogen, peroxide, ethers, ethylene, phosphoric acid |
| Analogue for | DOSITEC, AlphaDynamic Ruby, AGRAL DDE-600, AGRAL DDE-300, AGRAL DDE-160, Injecta, Seko, Debem SANIBOXER, PRODOSE, Milwaukee, Debem FOODBOXER, Astralpool, Sera, MILTON ROY, Graco Husky, WILDEN, AquaViva, Debem BOXER, DEPA М, DUOTEK FOOD, DEPA РМ (Р), DEPA DB, DELLMECO DMCX, DELLMECO DM, YAMADA NDP, Duotek AF Zone 2 Atex, DUOTEK SANI, AGRAL DDE-100, AGRAL DDE-60, AGRAL DDE-030, DEPA L, ProMinent, Grundfos, Emec, AQUA, FWT, Jesco Pump |
| Weight, kg | 4,3 |
| Temperature (min), °C | -20 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 3.9 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 1/2" |
| Output pipe diameter | 1/2" |
| Noise level ,dB | 72 |
| Explosion protection | Yes |
| ATEX standard | II 3/3 G Ex h IIC T4 Gc; II 3 D Ex h IIIB T135°C Dc X |
| Max.flow rate, m3/h | 3.9 |
| Max. head, m | 80 |
| Max.temperature, C | 95 |
| Dimensions, mm | 234x165x245 |
| Max.viscosity, cPs | 20 000 |
| Max.air pressure, bar | 8 |
| Flow rate, l/min | 65 |
| Max.diameter of solid inclusions, mm | 3,5 |
| Housing material | ALU |
| Model | PHOENIX 60 |
| Diametr of the product line | 1/2" |
| Diameter of the pneumatic mainline | 1/4" |
| Material of O-ring | EPDM |
| Material of ball valves | AISI stainless steel |
| Diaphragm material at air side | EPDM |
| Material of valve seat | PE |
| Dry suction height, m | 5 |
| Suction capacity (NPSH), m | 9,8 |
| Serial number of the pump | PHOENIX |
| Country of Origin | Italy |
| PumpType | membrane pneumatic |
| Drive Type | pneumatic |
| Availability of spare parts | Yes |
| Warranty, months | 12 |
| Application | ammonia, paints, viscous liquids, ash, varnish, butane, clays, nitric acid, acetic acid, alkalis, oleum, slip, formalin, reverse osmosis systems, saturated amine, urea, carbonate, kaolin suspension, slag, phenol, alcohol, phosphates, sulfur, hydrogen, peroxide, ethers, ethylene, phosphoric acid |
| Analogue for | DOSITEC, AlphaDynamic Ruby, AGRAL DDE-600, AGRAL DDE-300, AGRAL DDE-160, Injecta, Seko, Debem SANIBOXER, PRODOSE, Milwaukee, Debem FOODBOXER, Astralpool, Sera, MILTON ROY, Graco Husky, WILDEN, AquaViva, Debem BOXER, DEPA М, DUOTEK FOOD, DEPA РМ (Р), DEPA DB, DELLMECO DMCX, DELLMECO DM, YAMADA NDP, Duotek AF Zone 2 Atex, DUOTEK SANI, AGRAL DDE-100, AGRAL DDE-60, AGRAL DDE-030, DEPA L, ProMinent, Grundfos, Emec, AQUA, FWT, Jesco Pump |
| Weight, kg | 4,3 |
Download instructions, catalog for PHOENIX P60 ALU EPDM Pneumatic Diaphragm Pump, 65 l/min for PVAc adhesives